تجهیزات آبیاری تحت فشار

تجهیزات آبیاری تحت فشار

تجهیزات آبیاری تحت فشار چیست؟

تجهیزات آبیاری تحت فشار از مهم ترین ادوات کشاورزی بوده که شامل قطره چکان، آبپاش، فیلتر آبیاری،نوار و لوله آبیاری، شیربرقی و کنترلر آبیاری و انواع بابلر می باشد. روش های سنتی به دلایل زیادی مانند افزایش سطح تبخیر، هدر رفت آب، عدم یکنواختی در توزیع آب و در نتیجه عدم یکنواختی در تولید محصول و فرسایش خاک دیگر استفاده نمی شوند.

با گسترش زمین های کشاورزی و پیشرفت سیستم های آبیاری، کاهش منابع آبی و راندمان پایین روش های سنتی، آبیاری تحت فشار رواج یافت که هایپر صنعت فامکو، با تکیه بر دانش فنی و اخذ تجارب متعدد، بزرگترین تامین کننده تجهیزات آبیاری در انواع برند های وارداتی و داخلی می باشد.

کاتالوگ آبیاری تحت فشار

بازده کاربرد آب در مزارع دنیا با روش های آبیاری سطحی 35 درصد، آبیاری بارانی 75 درصد و آبیاری قطره ای 95 درصد می باشد، علاوه بر موارد ذکر شده در آبیاری به روش سنتی احتیاج به نیرو کاری بیشتر می باشد که نسبت به روش های جدید قرون به صرفه نمی باشد. برای مثال در کشور ما کشت یک کیلو گوجه در کشت خاکی در مناطقی مانند سیستان و بلوچستان نیاز به 400 لیتر آب می باشد که این میزان آب مصرفی در کشورهای پیشرفته برابر با 70 لیتر است. با توجه به مثالی که بیان شد دیگر نمی توان به روش های سنتی و منسوخ اقدام به آبیاری با بیل و غرقاب کردن باغ و مزرعه نمود. آبیاری تحت فشار به روش های مختلف پاسخگوی انواع کشت ها در ابعاد مختلف و در تمامی شرایط می باشد. از دیگر مزایای استفاده از تجهیزات آبیاری تحت فشار می توان به کاهش مبارزه با آفات و بیماری ها و در نهایت کاهش هزینه های تولید اشاره کرد. البته در ابتدای کار ممکن است نیاز به سرمایه اولیه بیشتری داشته باشد اما در طولانی مدت و حتی میان مدت این هزینه ها جبران می شود. ضمن اینکه حفظ محیط زیست و تولید پایدار باید از اهداف اصلی در کشاورزی باشد. امروزه تجهیزات آبیاری تحت فشار یکی از مهمترین ادوات کشاورزی در باغ، باغچه، منزل، مزرعه و گلخانه های خاکی و مدرن می باشد.

تجهیزات قابل عرضه برای آبیاری تحت فشار که از ابتدای شروع کاشت مورد نیاز کشاورز است شامل لوله و نوارهای آبیاری در سایز و مارک های مختلف، آبپاش و انواع قطره چکان یا بابلر با شعاع پاشش و دبی های متفاوت، شیر برقی و کنترلر جهت مکانیزه کردن و کنترل از راه دور فرآیند آبیاری و انواع فیلتر های مناسب آبیاری می باشد.

هایپر صنعت فامکو با معرفی تجهیزات و ارائه اطلاعات فنی و کاتالوگ به مشتریان عزیز در تلاش است جهت انتخاب بهترین و دقیق ترین تجهیزات برای انجام فرآیند آبیاری تحت فشار که باعث صرفه جویی در مصرف آب و منابع می شود، مناسب ترین مشاوره را ارائه دهد، همچنین شما عزیزان می توانید جهت اطلاع از مشخصات، ویژگی ها، شرایط نگهداری و نحوه استفاده وارد صفحه محصول مورد نظر شوید یا برای اطلاع از قیمت، دریافت مشاوره فنی و خرید محصول با کارشناسان ما در هایپر صنعت فامکو تماس حاصل نمایید.

فروش انواع تجهیزات آبیاری تحت فشار

مهم ترین تجهیزات آبیاری تحت فشار که در هایپر صنعت فامکو ارائه می شوند به شرح زیر می باشند:

آبپاش

آبپاش وسیله ایست که با الگوبرداری از باران جهت آبیاری ساخته شده است. هدف اصلی استفاده از آبپاش، آبیاری محصولات کشاورزی است اما از آبپاش جهت خنک کردن فضا، باغ، مزرعه، گلخانه و یا جلوگیری از گرد و غبار در صنعت هم استفاده می شود. آبپاش می تواند از جنس پلیمر یا برنج و یا آلومینیوم باشد. یک آبپاش می تواند تمام دور یا تنظیمی باشد. از مهم ترین انواع آبپاش در تجهیزات آبیاری تحت فشار می توان به دو دسته آبپاش ضربه ای و آبپاش مخفی شونده اشاره کرد که در ادامه به بررسی این دو مورد می پردازیم.

 • آبپاش ضربه ای یا زراعی: این آبپاش به آبپاش چکشی نیز معروف است و برای آبیاری زمین های زراعی و فضای سبز مناسب می باشد. به آبپاش های چکشی با برد بلند آبپاش گان (Gun) یا تفنگی هم می گویند.

آبپاش

 • آبپاش مخفی شونده: این آبپاش بعد از قطع جریان آب به درون زمین می رود. آبپاش مخفی شونده ضمن زیبایی، به علت اینکه بعد از آبیاری داخل زمین می رود از ضربه، صدمات و سرقت در امان خواهد بود. از کاربردهای آن می توان در زمین های گلف، چمن فوتبال و فضای سبز اشاره کرد.

آبپاش مخفی شونده

لوله آبیاری

استفاده از آب در لوله سبب می شود در طول مسیر تلفات آب و تبخیر تقریبا به صفر برسد. لوله آبیاری از جنس پلی اتیلن با مقاومت و انعطاف پذیری بالا بوده که از لحاظ ضخامت، طول، وزن، سایز و دبی خروجی دارای انواع مختلفی می باشد.

 • لوله آبیاری معمولی
 • لوله آبیاری دریپر دار
نوار آبیاری

نوار تیپ آبیاری یک لوله پلیمری سیاه است که در فواصل مشخص برای خروج قطرات آب دارای درز یا پلاک هایی می باشد. نوارهای آبیاری به صورت مسطح رول شده ولی زمانی که آب درون آنها جریان می یابد به شکل لوله ای در آمده و مجدد مسطح می شود. نوارهای آبیاری بسته به نوع کشت و طول عمر می تواند در چند کشت متوالی مورد استفاده قرار بگیرد. این نوارها وزن نسبتا سبکی دارند و قابل جمع آوری بعد از هر کشت می باشند. از این نوارها معمولا در گلخانه ها و مزارع استفاده می کنند. نوارهای آبیاری کشاورزی دارای دو نوع درزدار و پلاکدار می باشند.

 • نوار آبیاری درزدار: این نوار آبیاری به کمک درزهای بغل یا روی نوار فشار آب را تقسیم کرده و از این طریق آب را به گیاه می رساند.
 • نوار آبیاری پلاکدار: این مدل نوار آبیاری به وسیله قطره چکان هدایت آب خروجی را انجام می دهد.

نوار آبیاری

فیلتر آبیاری

تصفیه کننده انواع ناخالصی های موجود در آب در سیستم های آبیاری تحت فشار، ایستگاه فیلتراسیون یا پکیج فیلتراسیون می باشد. وجود چنین دستگاهی جهت جلوگیری از ورود ذرات به داخل سیستم و ادوات آبیاری یکی از ضروریات به نظر می رسد. استفاده از فیلتر سبب افزایش طول عمر ادوات آبیاری و نیز افزایش راندمان و کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری آبپاش ها و قطره چکان ها، لوله ها و تیپ های آبیاری می شود، از انواع فیلتر آبیاری می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • فیلتر دیسکی
 • فیلتر شنی
 • فیلتر هیدروسیکلون
 • فیلتر توری
 • فیلتر اسکرین خودشوینده

قطره چکان آبیاری

در آبیاری تحت فشار، آبیاری قطره ای با استفاده از دریپر آب رو به ریشه می رساند. خروج آب از قطره چکان می تواند به شکل های مختلف مانند حباب، قطره و جریان کوچک پیوسته صورت بگیرید. عموما می توان مجاری خروجی و اندازه لوله اصلی را با توجه به نیاز گیاه تنظیم کرد. انواع قطره چکان آبیاری در هر فشار، یک دبی ثابت دارند. یکی از تجهیزات آبیاری تحت فشار، قطره چکان است که در سیستم های آبیاری قطره ای بکار می رود. قطره چکان ها با فشار و دبی مختلفی کار می کند. کاربرد قطره چکان ها گسترده است و از باغات تا گلخانه ها و گلدان های منازل مورد استفاده قرار می گیرد. قطره چکان ها دو نوع اصلی جبران کننده فشار یا خود تنظیم و قطره چکان تنظیمی موجود می باشد.

 • 2 لیتر در ساعت
 • 4 لیتر در ساعت
 • 8 لیتر در ساعت
 • 16 لیتر در ساعت
 • 24 لیتر در ساعت

قطره چکان آبیاری

انواع قطره چکان

 • قطره چکان معمولی (Non PC)
 • قطره چکان جبران کننده فشار (PC) یا خود تنظیم
 • قطره چکان جبران کننده فشار و ضد چکه (PCND)

بابلر

این تجهیز آب را به شکل کروی و یکنواخت، در سیستم های آبیاری تحت فشار گلخانه و باغات پای گیاه می رساند. معمولا در بابلرها آبدهی بالا بوده و بین 30 تا 400 لیتر در ساعت دبی دارند، بدین صورت آب به عمق خاک نفوذ کرده و به صرفه و اقتصادی است. انواع بابلر را می توان بر اساس رنگ به صورت زیر دسته بندی کرد.

 • رنگ آبی
 • رنگ زرد
 • رنگ سفید
 • رنگ خاکستری
 • رنگ سبز
 • رنگ قرمز

شیر برقی آبیاری

این محصول که به نام سنولوئید ولو هم شناخته می شود که متشکل از بدنه اصلی، بوبین و دیافراگم می باشد و دو عدد سیم خروجی (فاز و نول) فرمان از کنترلر را به شیر می رساند. بنابراین میدان مغناطیسی ایجاد شده باعث باز شدن شیر می گردد. انواع سلونوئید عبارتند از:

 • شیر برقی پلیمری
 • شیر برقی برنجی

شیر برقی

کنترلر آبیاری

کنکنترلر مغز متفکر سیستم آبیاری هوشمند است. کنترلر یا تایمر آبیاری دستگاهی است برای فرمان دادن به شیربرقی، که با کنترل زمان، مدت و حجم آبیاری باعث هوشمند سازی سیستم آبیاری شده و از پیشرفته ترین تجهیزات آبیاری تحت فشار به شمار می رود. این دستگاه ها انواع مختلفی دارد که بعضی از انواع آن قابلیت کنترل از راه دور با اپلیکیشن و یا حتی کنترل با سیم کارت و اینترنت را دارد. کنترلر بر اساس تعداد ایستگاهی که می تواند پشتیبانی کند و قابلیت کنترل از راه دور ارزش گذاری می شود. یک کنترلر هوشمند آبیاری می تواند به شکل یک تایمر ساده باشد و تنها به یک شیر یا پمپ ساده وصل شود و یا می تواند چندین ایستگاه را پشتیبانی و کنترل کند. بعضی از انواع آن می تواند از کشور و قاره ای دیگر قابل هدایت و برنامه ریزی باشد و یا برای یک سال آینده بتوان به آن برنامه داد.

 • کنترلر 4، 6 و 8 تا ده ها کانال 220 ولتی
 • تایمر تک کانال 12 ولتی
 • تایمر 2 کانال 12 ولتی

کنترلر آبیاری

دیـــدگاه‌ها

شما هم درباره این کالا دیدگاه ثبت کنید.

captcha


امتیاز: